New York Borsası Haftayı Yükselişle Kapattı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 300 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,8 artarak 38.904,04 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 1,11 artışla 2.204,34 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,24 kazançla 16.248,52 puana yükseldi.

ABD’de istihdam, 10 ayın en güçlü artışını kaydederken, pay piyasalarında haftanın son işlem gününde pozitif seyir izlendi.

Buna karşın Dow Jones endeksi, bu hafta yüzde 2’ye yakın kayıpla yılın en kötü haftalık performansını gösterdi.

Ülkede tarım dışı istihdam, martta 303 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti, işsizlik oranı ise yüzde 3,9’dan yüzde 3,8’e geriledi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazanç da beklentilere paralel olarak yüzde 0,3 artışla 34,69 dolara ulaştı.

Ülkede tüketici kredileri ise şubatta 14,1 milyar dolarla beklentilerin altında artış kaydetti.

Analistler, son istihdam verilerinin, yüksek faiz oranlarının etkilerine rağmen ülkede iş gücü piyasasının dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

İş gücü piyasasındaki sıkı duruşun, Fed’in faiz oranlarını düşürmek için aceleye gerek olmadığı yönündeki görüşünü de desteklediğine işaret eden analistler, bankanın bu yıl beklenen faiz indirimlerini geciktirebileceğini kaydetti.

Analistler, son verilerin ülke ekonomisinin bir resesyonun eşiğinde olmadığını doğruladığını ifade etti.

Güçlü gelen istihdam verileri sonrasında ABD’nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizi 9 baz puan artışla yüzde 4,4’e ulaştı.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, mart ayına dair istihdam raporunun iş gücü piyasasının “oldukça güçlü” olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman da enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesindeki ilerlemenin bu yıl daha yavaş olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Politika faizini çok erken veya çok hızlı düşürmenin enflasyonda bir yükselmeyle sonuçlanabileceğine işaret eden Bowman, bunun enflasyonu yüzde 2’ye döndürmek için gelecekte daha fazla faiz artışı gerektirebileceği konusunda uyardı.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ise enflasyona yönelik yukarı yönlü riskler göz önüne alındığında faiz oranlarını düşürmeyi düşünmek için henüz çok erken olduğunu, hangi ekonomik yolda olunduğuna dair belirsizliğin çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Enflasyonun düşmesi durursa Fed’in uygun tepki vermeye hazır olması gerektiğini anlatan Logan, para politikasına esnek bir yaklaşımın, verileri değerlendirmeye devam etmek ve fiyat istikrarı ile maksimum istihdama ulaşmada en iyi seçimleri yapmak için zaman sağlayacağını dile getirdi.

Öte yandan, Tesla’nın hisseleri, düşük ücretli elektrikli otomobil üretme planını iptal ettiğine dair haber sonrasında yüzde 6’dan fazla değer kaybetti. Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk’ın haberi yalanlamasıyla şirketin hisseleri bir miktar toparlanmasına rağmen, günü yüzde 4’e yakın düşüşle tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x